23.11.09

ΒΟΛΛΕΥ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α΄ ΟΜΙΛΟΣ)

6η αγωνιστική. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι για γερά νεύρα στο Κλειστό των Βριλησσίων, η ομάδα της ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ κατάφερε να ξεπεράσει τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει (τραυματισμοί, αρρώστιες, απουσίες αθλητριών) και να γυρίσει το εις βάρος της 2-1, παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ (19-25, 25-21, 25-15, 21-25, 11-15).

Προβλήματα στην άμυνα της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ έφερε το άσχημο μπλοκ, όπως και το πολύ καλό σέρβις των γηπεδούχων, που αποσυντόνισε την υποδοχή των αθλητριών του Βαγγέλη Ζαρκαλή. Η είσοδος της Λόμιτζε (νεάνιδα), Κουτουζίδου Ντίνας και Κακουράτου (κορασίδες), έδωσαν ανάσες και την ευκαιρία στην ομάδα να βρει ρυθμό και με βελτίωση σε όλους τους τομείς να γυρίσει σιγά σιγά το παιχνίδι υπέρ της, ενώ θετική ήταν και η πρώτη εμφάνιση της Αρμένη.

Στο tie-break, η πολύ καλές άμυνες και υποδοχή από Χριστοδούλου και Ρόγκα, έδωσαν την ευκαιρία στην Μουτζουρίδου να αξιοποιήσει τις Φλωροπούλου (έπαιζε άρρωστη) και Ζούγρη (έπαιζε τραυματισμένη) από το κέντρο, που πήραν κρίσιμους πόντους και έφεραν την νίκη.

Για τον ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ αγωνίστηκαν: Μουτζουρίδου (αρχηγός), Φλωροπούλου, Ζούγρη, Καπνιά, Καραχάλιου, Χριστοδούλου, Θεοδωρακέα, Λόμιτζε, Κουτουζίδου Ντ., Κακουράτου, Αρμένη, Ρόγκα(λίμπερο).

21-11-09 Νίκη των Κορασίδων της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ τον ΕΣΠΕΡΟ 3-0
Με νέα νίκη πέρασαν και από την Καλλιθέα οι Κορασίδες της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ, σημειώνοντας μια επιτυχημένη πορεία. Το αποτέλεσμα του αγώνα 3-0 σετ (10-25,14-25,13-25) και η διαφορά των ομάδων, έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ Παναγιώτη Ζουπάνο, να δοκιμάσει και νεότερες αθλήτριες προκειμένου να είναι έτοιμες για την 2η φάση του πρωταθλήματος.

19-11-09 Νίκη των νεανίδων της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ με την ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ
Με νέα νίκη συνέχισε η ομάδα των νεανίδων της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ.
Στο τοπικό ντέρμπι του Κορυδαλλού, με αντίπαλο την ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ, οι αθλήτριες του ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ, επιβλήθηκαν με 3-0 σετ (25-13, 25-17, 25-10).
1. ΑΓΣ Αρτεμις 12-0 8
2. ΑΟΝ Αργυρούπολις 9-7 7
3. ΑΟ Προοδευτική 7-7 6
4. ΑΟΦ Πορφύρας 3-15 5
5. ΑΓΟΓ Ευρυάλη 4-6 4